Rüzgar Çetin Mahkemede Göz Yaşlarını Tutamadı

Rüzgar Çetin Mahkemede Göz Yaşlarını Tutamadı

Rüzgar-çetin-duruşması

Beşiktaş’taki trafik kazasında bir polisin şehit olmasına bir polisin ise yaralanmasına neden olduğu gerekçesiyle 22.5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan ünlü yönetmen Sinan Çetin’in oğlu Rüzgar Çetin, “Şu an yer değiştirmek imkanım olsa onun yerine ölmeyi tercih ederdim” diyerek ağladı.
Şehit polisin eşi Özlem Alagöz, “Keşke sen ölseydin” diye tepki gösterdi. Mahkemeye gelen bilirkişi raporu ise şehit polisin ailesini şoke etti.

Rüzgar-çetin-duruşmalar

Rüzgar Çetin’in avukatları tarafından sunulan ve İTÜ Öğretim Üyesi iki trafik uzmanı tarafından verilen raporda, “Kazanın meydana gelmesinde sürücü Rüzgar Çetin tam kusurlu görülse de kazanın ölümle sonuçlanmasında maktül ve müştekinin emniyet kemeri takmamış olmaları kendilerinin ölümüne ve yaralanmasına yol açtığı gözönüne alınırsa sürücü Rüzgar Çetin’in asli kusurlu olduğu ancak tam kusurlu olarak görülemeyeceği kanaatine varıldığı” ifade edildi.

Sanık Rüzgar Çetin’in avukatı Mehmet Uysal, “Sunduğumuz uzmanlık raporu gözetildiğinde bilinçli taksirin olmadığı anlaşılacaktır. Ortada varsa eğer taksirle işlenmiş bir suç söz konusudur. Ayrıca yaralı polis Emre Tetik’in şikayetinden vazgeçmiş olması, suçun vasfını değiştirmektedir” diye konuştu.

Rüzgar-çetin-duruşma-gözyaşı

loading...

Rapora karşı beyanı sorulan şikayetçilerin avukatı Yılmaz Abaşoğlu da, sanık avukatlarının sunduğu uzmanlık raporunu kabul etmediklerini ifade ederek “Bu raporun dosyaya etkisi olmadığı kanaatindeyiz. Ayrıca Adli Tıp kurumundan beklenen hızın belirlenmesine ilişkin hususun da suçun vasfını değiştirmeyecektir. Kaza kameralara açık bir şekilde yaşanmıştır” dedi. Avukat Abaşoğlu, yaralı polis EmreTetik’in şikayetinden vazgeçmiş olmasına da değinerek “Bilinçli taksir hali esas alındığında belirlenecek ceza açısından şikayetinden vazgeçmiş olması etkili olmayacaktır “dedi.

Daha sonra Rüzgar Çetin’in arkadaşı İlker Tutarkaban tanık olarak dinlendi. İlker Tutarkaban, “Kaza anını görmedim. Kazadan önce buluşmuştuk. Rüzgar bir bardak kokteyl içti, ikincisini de birkaç yudum alıp bıraktı. Yanınızdan ayrılırken sarhoş vaziyette değildi” dedi.

Rüzgar-çetin-duruşma

Sanık Rüzgar Çetin, “Arkadaşım doğruyu söylüyor, basit bir meyve kokteyliydi. Alkollü olduğumu düşünsem aracıma binmezdim. Taksiyle gideceğim yere giderdim. İçmiş olduğum kokteyl beni etkilemedi” dedi.

Şikayetçi Özlem Alagöz ve kardeşleri Mehmet Akif Alagöz ve Zafer Mutlu Alagöz ise “Şikayetimiz devam etmektedir. Sanığın en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyoruz. Sollayarak değil, makas atarak geliyor. Bu da bir trafik terörüdür. Tahliye edilmesini istemiyoruz” dedi.

Rüzegar-çetin

Sanık avukatı Mehmet Uysal müvekkilinde tespit edilen 90 promil alkolün güvenli sürüş yeteneğine etki edecek boyutta olmadığını vurgulayarak “Aşırı hızlı olduğu da ispatlanamamıştır. Müteveffa taraf da emniyet kemerini takmamıştır, bu nedenle kusurlu durumdadır. Bu nedenle suç, taksirle işlenmiş hale gelmektedir. Tutuklu kalması mağduriyetine neden olacaktir. Tahliyesini talep ederim” dedi. Yaralı polisin ailesiyle helalleştiklerini belirten Uysal, “Müvekkilimin anne ve babası, Alagöz ailesiyle helalleşmek istedi ve mektup yazdılar. Ancak kendilerine ulaşamadık” deyince Mahkeme Başkanı, “Şu an taraflar burada helalleşmek istiyor musunuz?” diye şikayetçilere sordu. Şehit polisin eşi Özlem Alagöz de “Alkol almasaydi bu kaza olmayacaktı. Biz helalleşmek istemiyoruz” dedi.

Sanık Rüzgar Çetin ise “Ben kimsenin canına, malına zarar gelsin istemezdim. Özellikle de sevdiklerinden ayırmak istemezdim. Şu an yer değiştirmek imkanım olsa onun yerine ölmeyi tercih ederdim” diyerek ağladı.

loading...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir