Hayat Karartan Tıbbi Hatalar

Hayat Karartan Tıbbi Hatalar

Hayat Karartan Tıbbi Hatalar

 

Yanlış Sperm Kullanımı

Yanlış Sperm Kullanımı

Andrews ailesi ailelerine birinin daha katılmasını istemişlerdi. Bunun için tüp bebek yöntemini seçmişler. Bayan Andrews’in hamileliği normal gitti ve küçük Jessica aileye katıldı. Fakat beklenmeyen şey, Jessica’nın ten renginin aileninkinden çok daha koyu olmasıydı. Aile şüphenip, DNA testi yaptırınca gerçek ortaya çıktı. Hastane yanlışlıkla başka bir erkeğin spermini kullanmıştı.

Yanlış Kalp ve Akciğer Nakli

Yanlış Kalp ve Akciğer Nakli

Jesica Santillan kalp ve akciğer nakli yapıldıktan iki hafta sonra öldü. Bu ölümün nedeni araştırıldığında hastanenin kan gruplarını belirlerken yanlış yaptığını, Jesica’nın 0 kan grubuna sahip olmasına rağmen, nakledilen organların A grubu kana sahip donorden yapıldığı ortaya çıktı.

Testis

Testis

47 yaşındaki Benjamin Houghton sol testisindeki ağrı ve acıdan şikayetçiydi ve doktorlar cerrahi operasyonla o testisi almaya karar verdiler. Fakat, ameliyat sırasında yanlış testis alındı. Hastanenin Benjamin ve karısına 200 bin dolar tazminat ödemesine karar verildi.

30 cm’lik Retraktör

30 cm'lik Retraktör

Donald Church batım bölgesindeki tümörü aldırmak için ameliyat oldu. Fakat, 30 cm’lik retraktör hastanın karnında unutuldu. Bu, aynı hastanede yaşanan benzer 4. vakaydı. Hastane Church ailesine 97 bin dolar ödemeyi kabul etti.

Açık Kalp Ameliyatı, Ama Yanlış Hastaya

Açık Kalp Ameliyatı, Ama Yanlış Hastaya

loading...

67 yaşındaki Joan Morris, beyin anjiyografisi için hastaneye yattı. Operasyondan sonra odasına gönderilen Bayan Morris, ertesi gün yanlışla açık kalp ameliyatına alındı. Operasyon baladıktan bir saat sonra, Morris’in doktoru ameliyathaneyi arayarak yanlış hastanın ameliyat edildiğini söyledi. Ameliyat hemen sonlandırıldı.

Yanlış Beyin Ameliyatı

Yanlış Beyin Ameliyatı

Amerika’daki bir hastanede 86 yaşındaki yaşlı bir kadın beyninin yanlış tarafının ameliyat edilmesi sonucu ameliyattan 3 hafta sonra öldü. Bu, hastanede 1 sene içersinde görülen 3. benzer olaydı.

Sağlıklı Böbreğin Alınması

Sağlıklı Böbreğin Alınması

Böbreğinde kanser bulgusuna rastlanan hasta, ameliyat edildi. Fakat, ameliyat sırasında sağlıklı böbrek alındı.

Yanlış Damar Bypassı

Yanlış Damar Bypassı

Dana Carvey, yanlış damarının bypass edilmesi sonucu büyük bir hukuk mücadelesine girdi ve 7.5 milyon dolarlık tazminat davası açtı.

Anestezik Farkındalık

Anestezik Farkındalık

Sherman Sizemore batım bölgesindeki ağrılar yüzünden ameliyat olmak istedi. Ameliyat sırasında nadir olarak gerçkleşen anestizik farkındalık gerçekleşti. Yani Sizemore ameliyat süresince herşeyi hissetti, fakat hareket edip doktorlarla iletişim kuramadı. Ameliyat sırasında cerrahın gerçekleştirdiği herşeyi hisseden Sizemore, ameliyattan iki hafta sonra intihar etti.

Yanlış Bacak Ampütesi

Yanlış Bacak Ampütesi

Willie King, bacağının ampütesi için ameliyat olmaya karar verdiğinde böyle bir hatayla hayatının kararacağını tahmin etmemişti. Ameliyata yanlış bacağın hazırlanması ve bunun ameliyat sırasında çok geç farkedilmesi sonucu bacağını kaybetti. King, hastaneden ve ameliyatı yapan cerrahtan toplamda 1 milyon doların üzerinde tazminat aldı.

loading...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir