Dünya’da Akıl Almaz Olaylar

Dünya'da Akıl Almaz Olaylar

Dünya’da Akıl Almaz Olaylar

 

Kar Bacaları

Kar Bacaları

Bir ‘fumarol’ (gezegenin yüzeyinde bulunan buhar ve gazları dışarı atan açıklıklar) tipi olan kar bacaları temel olarak küçük karla kaplı volkanlardır ve pek çok kutup bölgesinde görülürler. Buhar ve gazlar bu volkanların ağızlarından çıkar çıkmaz donarlar ve zamanla kalın kar tabakalarıyla kaplanarak volkan ağızlarını kar bacalarına çevirirler.

Gerçeküstü Örümcek Ağları

Gerçeküstü Örümcek Ağları

Oldukça geniş bir alana yayılan örümcek ağı fotoğrafları görmüş olabilirsiniz, ancak birkaç yıl önce Avustralya Wagga Wagga’da meydana gelen gerçekten çok büyük ve emsalsiz bir doğa olayıdır. Büyük sellerin sonucu olarak, örümcekler (insanlar gibi) evlerinden çıkmak zorunda kalmışlardır ancak örümcekler deneyimli biyologları bile şaşırtacak şekilde tepki vermişlerdir. Yüzbinlerce örümcek ağını birleştirerek onları boğulmaktan kurtaran devasa bir ‘platform’ yapmışlardır.

Denizaltı Hasat Çemberi

Denizaltı Hasat Çemberi

İlk defa 1995’te Japonya’nın güney sahilinde keşfedilen denizaltı hasat çemberlerinin nasıl oluştuğu çok uzun bir süre bulunamamıştır. Balon balığı tarafından dişileri etkilemek için yapıldığı bilimadamları tarafından çok zaman sonra keşfedilmiştir.

Büyük Mavi Delik

Büyük Mavi Delik

Belize’deki Büyük Mavi Delik’in fotoğraflarını çoğu insan görmüştür ancak pek azı aslında nasıl oluştuğunu bilir. Büyük Mavi Delik, deniz seviyesinin çok daha düşük olduğu zamanlarda aslında bir kıyı mağarasıdır. Ancak deniz seviyesi artışıyla mağara sular altında kalmıştır. Bugün, delik 300 metreden fazla genişliğe ve 124 metre derinliğe sahiptir.

Lentiküler Bulutlar

Lentiküler Bulutlar

Troposferde oluşan lentiküler bulutlar en nadir ve en değişik bulut tiplerindendir. Nemli hava bir engelin (örneğin bir dağın) üzerinden geçerken o engelin üzerinde toplanır ve lens şeklinde bulutlar oluşur. Farklı şekillerinden dolayı lentiküler bulutların UFO sanıldığı durumlar da olmuştur.

loading...

Biyoyansıma

Biyoyansıma

Biyoyansıma, ışığın yaşayan bir organizma tarafından üretilip salınmasıdır. Bu sıradışı doğa olayının en şaşırtıcı örneklerinden biri, dinoflagellatlar olarak bilinen fitoplanktonların biyoluminisens gösterisiyle ünlü Maldivler’deki Vaadhoo Adası’nda görülebilir.

Gökküşağı Okaliptus

Gökküşağı Okaliptus

Bilimsel adı Eucalyptus deglupta olan gökküşağı okaliptus yaklaşık 1.8 metre genişliğine ve 61 metre uzunluğuna ulaşabilen bir ağaçtır. Ağacın ayırt edici özelliği eşsiz çok renkli gövdesidir.

Tidal Bores

Tidal Bores

Akışa ters yönde oluşan su dalgalarıdır. Brezilya ve İngiltere’de görülür.

Moeraki Kayaları

Moeraki Kayaları

Moeraki kayaları Yeni Zelanda’da Koekohe Plajı boyunca uzanan geniş küre biçimindeki kayalardır. Yerel Maori efsanesine göre kayalar yılan sepeti kalıntılarıdır. Ancak modern bilimsel analizler, bu kayaların kalsitle sertleşen çamur, ince silt ve kilden oluştuğunu, ve Paleosen dönemden (56-66 milyon yıl önceden) kaldığını gösterir.

Dev Kaldırımları

Dev Kaldırımları

Kuzay İrlanda’da yaklaşık 40 bin bazalt kolonlardan oluşan yapıdır. Volkanik erozyonlar sonucu meydana gelmiştir.

Catatumbo Yıldırımı

Catatumbo Yıldırımı

Bazen ‘hiç bitmeyen fırtına’ olarak da bahsedilen Catatumbo yıldırımı, Venezuela’da Catatumbo nehrinin ağzında görülen emsalsiz bir atmosferik doğa olayıdır. 5 kilometreden daha yüksekteki fırtına bulutu kütlelerinden köken alan fırtına, yılda 160 güne kadar günde 10 saat devam eder.

loading...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir